Kúria: Nem kényszeríthetik a háziorvosokat egyoldalúan meghatározott ügyeleti szerződések aláírására
A döntés alapján nem kényszeríthető a háziorvosra az általa el nem fogadott szerződés, arról a feleknek kell megállapodniuk.
A döntés alapján nem kényszeríthető a háziorvosra az általa el nem fogadott szerződés, arról a feleknek kell megállapodniuk.
Átlagosan 2-3 óránként esett be egy ember az ügyeletekre a fővárosban a keddi indulás utáni első három napban. Hétvégén pöröghet fel a dolog.
Nem lesz ügyeleti pontja a mentőszolgálatnak a kerületben, az önkormányzat keresett megoldást a problémára.
Ősztől harmadával csökkenne a fővárosi ügyeletek száma, de az önkormányzatokkal még nem egyeztettek.
Az Országos Mentőszolgálatnál is belátták a dunakanyari térség sajátosságait.
Két olyan pomázi orvosról is tudni lehet, akik az új rendszerben már nem vállalják az ügyeletet.
Mindeddig hat megyében üzemelt az új ügyeleti rendszer. A most átállított három megyében is még a nyár folyamán vezették volna be az új rendszert, ám azt elhalasztották, mert nem állt rendelkezésre elegendő munkaerő a váltáshoz.
A Magyar Orvosi Kamara háziorvosi csoportjának vezetője abban bízik, hogy precedens értékű lesz az ítélet.
Az új ügyeleti rendszer induláskor még a háziorvosok helyett rezidensekkel kellett megoldani az ügyeleti ellátást, mostanra azonban az Országos Mentőszolgálat szerint 130-nál is több háziorvos jelentkezett Győr-Moson-Sopronban a feladat elvégzésére.
A panaszok alapján hibát követtek el az ügyeleten.
A szerződés megkötése nélkül is kötelező ügyeletet tartaniuk a háziorvosoknak - figyelmeztetett levelében a Győr-Moson-Sopron vármegyei tisztifőorvos. Hajdú-Biharban még arról volt szó, az ügyelet nem kötelező, azonban az NNK szükség esetén kijelölhet háziorvost.
Márciustól az országban három vármegyében működik majd az új ügyeleti rendszer, amit idővel az egész országban bevezetnek. Az indulás nem hozott átütő sikert az orvosok körében.
Az átalakított ügyeleti rendszerben dolgozó orvosoknak alá kell írniuk, hogy nem szivárogtatják ki a bizalmas információkat.
Nem indul tökéletesen az új ügyeleti rendszer, amelyet az országban elsőként Hajdú-Bihar megyében vezetnek be február elsejétől. Miután ezt ebben a formában nem tesztelték, van olyan orvos, aki szerint vakrepülés az egész. A cél, hogy a betegek egységesebb, jobb ellátást kapjanak, de kérdés, ez megvalósul-e. A szkeptikusok azt látják: nem biztos, hogy jobb, de biztos, hogy kevesebb helyen lesz ellátás. Az Országos Mentőszolgálat természetesen az értékeket hangsúlyozza. Az átalakítás nem pusztán egészségügyi kérdés: ennek sikerén múlhat Takács Péter államtitkár politikai sorsa. Több szakemberrel átbeszéltük, milyen változást hoz az új rendszer, mik az aggályok és milyen pozitívumokat látnak benne az érintettek.
Hatalmas átalakítás jöhet, ami azt jelentené, hogy hétköznaponként 90 ezer emberre jutna egy orvos.
Heti 2-4 óra helyettesítéssel oldják meg a háziorvos nélkül maradt településeken az orvoshiányt, van, ahol már a keresést is feladták. Országosan csaknem 650 praxis betöltetlen. De valóban szükség van ennyire? Az egyszerre pazarló és hiányos ügyeleti rendszert hogyan lehet jobbá tenni? Min változtathat a beteg?
18 telephelyen indult a sürgősségi ügyeleti modellprogram Hajdú-Biharban. Jövőre az egész országban az OMSZ üzemelteti majd a sürgősségi ügyeletet.
Az egészségügyért is felelős Kásler Miklós rendelete péntektől érvényes.
A tervezet szerint a segélyhívások az ügyeleti centrumok helyett a mentőszolgálat központi számára futnának be.